GENEL

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2020 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2020 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içi 975, yurt dışı 825 TL olarak belirlediklerini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2020 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı Tanıtım Toplantısı”, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TDV Kocatepe Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, büyük bir inancın ve medeniyetin mensupları olan Müslümanların, yeryüzünde barışın, iyiliğin ve güzel ahlakın egemen olması içi çalışmakla sorumlu olduğunu ifade ederek, bu bilinç ve gayenin hayat bulduğu en güzel alanlardan birisinin de “Vekâletle Kurban Kesim Programı” olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, bu iyilik hareketinin son yıllarda dünya geneline yayıldığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Böylece kurban, insanlığı büyük bir aile kabul ederek bireyler, toplumlar, milletler arasında köprülerin kurulduğu küresel boyutta bir iyilik hareketine, mevsimine dönüşmektedir” dedi.

Vekaletle Kurban Kesim Programı’nın, sınırların paylaşmaya engel olmadığının, kardeşliğin sınır tanımadığının en güzel bir şekilde gösterdiğini belirten Başkan Erbaş, “Vekaletle kurban organizasyonu, yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile bayram sevincini bir eve ve herkese taşıyarak birlik ve beraberliğimize, kardeşlik ve muhabbetimize, sevgimize güç katmaktadır” diye konuştu.

“En büyük imkanımızın yardımlaşmak ve paylaşmak olduğunu fark ettik”

Başkan Erbaş, küresel boyutta bir salgın olan Kovid-19 sebebiyle insanlığın zor bir süreçten geçtiğini ve bu salgın hastalığın insanlığa çok şey öğrettiğini ifade ederek, “Bu süreçte, yaşadığımız dünyanın bizim için emanet olduğu gerçeğini yakından idrak etmeyi Rabbimiz bütün insanlığa nasip eder, inşallah. En büyük imkanımızın muhtacı, yoksulu, yaşlıyı gözetmek, yardımlaşmak ve paylaşmak olduğunu fark etmiş durumdayız. En büyük zenginliğimizin birbirimizi sahiplenmek olduğunu daha iyi anlama noktasına gelmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını nedeniyle dünyanın yoksul ve muhtaç bölgelerinin çok daha zor şartlara mahkûm olduğuna, yardıma daha çok muhtaç hale geldiğine işaret eden Başkan Erbaş, ‘Vekâletle Kurban Kesim Programı’nın bu sene daha önemli hale geldiğini kaydetti.

“Türkiye Diyanet Vakfımız yoksulların, çaresizlerin umudu ve sevinci olmaktadır”

Başkan Erbaş, ‘Vekâletle Kurban Kesim Programı’nın Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya kadar uzanan bir iyilik organizasyonu olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Yüce dinimiz İslam’ın evrensel hakikatlerinin ve Müslüman kimliğinin dünyaya tanıtılması bakımından da büyük bir önem taşımaktadır. Nitekim kesilen kurbanlarla yeşeren toprakların, nice hidayet öykülerine şahit olduğunu hepimiz biliyoruz. Kurban organizasyondan dönen gönüllülerimizi ve görevlilerimizi şurada dinlediğimizde gözlerimiz yaşarıyor ve o hikayeler bizim bu konuya daha çok önem vermemiz gerektiğini ortaya koyuyor.”

Dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine,  dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin yardım eli uzattıklarını belirten Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfımız,  sosyal yardımlardan eğitime, camilerin inşasından gönüllerin ihyasına kadar birçok alanda iyilik çalışmaları yapmaktadır. Başta ülkemizdeki ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz olmak üzere dünyada Müslüman azınlıkların, savaşlara, işgallere, afetlere maruz kalanların, yoksulların, kimsesizlerin, çaresizlerin umudu ve sevinci olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Vakfımız; milletimizin kurban vekâletlerini emanete riayet şiarıyla yerine getirmektedir”

Başkan Erbaş, TDV’nin 45 yıllık tecrübesi, deneyimli kadrosu, üstlendiği sorumluğun bilinci ve hizmet anlayışıyla faaliyet gösterdiği diğer alanlarda olduğu gibi vekâletle kurban kesimi konusunda da bir örneklik teşkil ettiğini söyledi.

TDV’nin kurban vekâletlerini, emanet bilinciyle ve büyük bir hassasiyetle yürüttüğünü vurgulayan Başkan Erbaş, “Vakfımız; milletimizin kurban vekâletlerini tam bir titizlik ve şeffaflıkla, “dinimizin esaslara uygun olarak, güven ve emanete riayet” şiarıyla yerine getirmektedir. Kurbanlar, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımızla, vakfımızın görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesilmektedir” diye konuştu.

Başkan Erbaş, TDV’nin İslami usullere uygun olarak kesilen kurbanları yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, muhacir, mülteci kardeşlerimize Kur’an kurslarımıza ve öğrenci yurtlarımıza yani yurt içinde nerede bir ihtiyaç sahibi varsa öncelikle onlara ulaşmak; yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve savaşların yoğun olduğu Afrika’dan başlamak üzere Orta Asya’dan Balkanlar’a, Kafkasya’dan Uzak Doğu ve Latin Amerika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlum kardeşlerimize ve muhtaç insanlara ulaştırmaktadır.”

“Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş”

Başkan Erbaş, bu sene de Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerine, mazlum, mağdur ve muhtaçlara bayram sevincini ve milletimizin iyilik elini taşıyacaklarını belirterek “Daha çok mazlum ve muhtaç insanın yüzünü güldürmek ve bir nebze de olsa onların da bayramı yaşamalarına katkıda bulunmak için “Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş” temasıyla daha büyük bir heyecan ve özveri ile gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Kovid-19 tedbirlerinin vekaletle kurban programı planlamasında da etkili olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu yıl Koronavirüs tedbirleri kapsamında kurban kesim ve dağıtım gerçekleştireceğimiz ülke sayısı ve ülkelere götüreceğimiz gönüllü sayısında azalma olsa da yurt dışında 100 kadar ülkede müşavirlerimiz, ataşelerimiz, din görevlilerimiz, koordinatörlerimiz ile ilgili ülkelerdeki dinî idareler ve yerel paydaşlarımızın destekleriyle güvenli bir şekilde milletimizin kurbanını keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.”

“Milletimizin Türkiye Diyanet Vakfımıza olan güveni her geçen gün artmaktadır”

Başkan Erbaş, 2019 yılında Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen 453 bin 560 hisse kurbanın yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 424 kesim noktasında, yurt dışında 149 ülkenin 423 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerin nezaretinde kesildiğini ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını kaydetti.

“Vakfımıza emanet edilen kurban vekaletlerinde her yıl düzenli artış olmaktadır. Bu durum, her geçen gün milletimizin Türkiye Diyanet Vakfımıza olan güveninin arttığını göstermektedir” diyen Başkan Erbaş, “Milletimizin destek ve teveccühüyle geçen yıl aldığımız bağış rakamlarının üzerine çıkarak, yurt içinde ve yurtdışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı insanlarımıza halkımızın iyilik elini ulaştırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TDV vekaletle kurban bedeli, yurt içi 975, yurt dışı 825 TL”

2020 yılı vekaletle kurban bedellerini açıklayan Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içi 975 TL; yurt dışı 825 TL olarak belirledik” dedi.

Başkan Erbaş, TDV’nin vekaletle kurban organizasyonuna destek vermek isteyenlerin www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız mobil bağış uygulamamızdan kurban vekâletlerini verebilecekleri gibi; il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabilirler. Vatandaşlarımız 0 312 416 90 00 numaralı telefondan arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da din hizmetleri müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki cami dernekleri ve din görevlisi hocalarımız vasıtasıyla kurban bağışlarını güvenle yapabilirler.”

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından vekaletle kurban kesim programında görev alacak 7 kıtayı temsilen bulunan gönüllülerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantıya, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Başkanlığın üst düzey yöneticileri, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İhsan Açık ve çok sayıda TDV gönüllüsü katıldı.

Kaynak:

https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/29628/diyanet-isleri-baskani-erbas-2020-yili-veklet-yoluyla-kurban-kesim-bedellerini-acikladi